Podkolanówki uciskowe – działanie oraz sposób zakładania
Znasz uczucie ciężkich i zmęczonych nóg? Twoja praca odbywa się w większości w pozycji siedzącej? Dużo podróżujesz? Obserwujesz na swoich nogach pierwsze pajączki czy pojawiające się żylaki? Niewydolność żylna to niezwykle częsta obecnie dolegliwość. Są jednak profilaktyczne sposoby w jaki sposób sobie z nią radzić i…jak jej zapobiegać!
Terapia uciskowa
Inaczej zwana terapią kompresyjną polega na odpowiedniej sile ucisku. Powinna ona być dobrana od stopnia dolegliwości oraz konkretnego miejsca. Przy niewielkich obrzękach będzie to ucisk około 25 mmHg. Przy żylakach po leczeniu chirurgicznym stosuje się ucisk 25-35 mmHg, a przy zakrzepicy żylnej na przykład stosuje się ucisk 35-45 mmHg. Przy tego typu dolegliwościach dobrze sprawdzają się skarpety oraz podkolanówki uciskowe. Można je stosować również w ciąży. Powodują one zmniejszenie zakrzepicy i lepszy przepływ krwi przez naczynia. Dodatkowo pozytywnie wpływają na nasz komfort. Warto je nosić nie tylko w trakcie dolegliwości, ale również po intensywniejszym wysiłku.
Jak zakładać?
Najlepiej zakładać je od samego rana jeszcze przed wstaniem. Dzięki temu zapobiegniemy obrzękowi kończyny a skarpeta lub podkolanówka lepiej spełni swoją funkcję. Przed założeniem warto, jeśli to możliwe, posmarować nogi kremem lub balsamem, co zapobiegnie wysuszeniu skóry. Samej podkolanówki uciskowej nie należy naciągać również zbyt wysoko (powyżej stan kolanowy). Bezwzględnie zaleca się nie pozostawiać ich na nogach na całą noc, a po każdych 4-6 miesiącach wymieniać zestaw na nowy.