Odzież uciskowa – rodzaje i zastosowanie
Odzież uciskowa zyskała w ostatnich kilku latach niezwykłą popularność. Dzięki szerokiemu wachlarzowi zastosowań i korzyści wpływa dobroczynnie nie tylko na nasze samopoczucie, ale przede wszystkim zdrowie. W jaki jednak sposób należy ją nosić, by odczuć jak najwięcej efektów jej działania?
Bielizna uciskowa
Należy pamiętać, że odzież typu skarpetki, rajstopy czy podkolanówki uciskowe nie sprawi, że problem żylaków zniknie na zawsze. Nie powodują rozwiązania naszych zdrowotnych dolegliwości. Bielizna uciskowa jest jednak w zupełności bezpieczna i nieinwazyjna oczywiście stosowana według zaleceń i odpowiednio dobrana do naszego ciała. Niezwykle ważne jest również systematyczne jej stosowanie. Jednorazowe założenie i zdjęcie po odczuciu ulgi nie sprawi, że problem zniknie na zawsze.
Podział materiałów leczniczych
W zależności od tego jaka jest siła nacisku możemy wyróżnić materiały uciskowe profilaktyczne oraz lecznicze. Te pierwsze stosowane są głównie u osób, które z jakiegoś powodu narażone są na rozwój niewydolności żylnej. Wskazane są również w czasie długich podróży samolotem czy samochodem czyli w sytuacjach, kiedy naszą główną pozycją jest pozycja siedząca. W przypadku materiałów leczniczych konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty, który określi zalecany stopień ucisku, przeciwwskazania do noszenia na przykład pończoch uciskowych oraz ustali ich wysokość. Taka sama sytuacja będzie miała miejsce na przykład przy doborze podkolanówek uciskowych.