Bielizna kompresyjna a wspomaganie treningu
Odzież kompresyjna – to rodzaj odzieży, który w ostatnich kilku latach stał się niezwykle popularny. Bardzo często możemy zaobserwować ja na siłowni. Stosowana jest podczas różnego rodzaju treningów i ma za zadanie uciskanie mięśni powodując ich lepsze ukrwienie i dotlenienie. W jaki sposób dokładnie ten rodzaj odzieży może pomóc w codziennych treningach?
Czym dokładnie jest odzież kompresyjna?
Jest to odzież, tak zwana, uciskowa, wykonana ze specjalnego elastycznego materiału. Powoduje ona zdecydowanie większy ucisk niż ta sportowa i można ją nosić jedynie po konsultacji z lekarzem.
Zalety odzieży uciskowej
Zalety odzieży uciskowej szybko zostały dostrzeżone również w sporcie. To między innymi dzięki niej trening staje się bardziej efektywny a mięśnie pracują sprawniej. Niweluje ona spowodowany intensywnym wysiłkiem ból mięśniowy i wpływa na szybsza regeneracje miesni.
Rodzaje odzieży uciskowej
Obecnie na rynku znaleźć możemy praktycznie każda część odzieży, która będzie miała właściwości kompresyjne. Pośród nich są: koszulki, skarpetki, getry, legginsy, szorty czy kombinezony. Dostepna jest wiec zarówno bielizna kompresyjna jak i dodatkowe, bardziej ogólne elementy ubioru.
Jakie realne efekty przynosi stosowanie sportowej odzieży kompresyjnej?
Stosowanie sportowej odzieży uciskowej ma zbawienny efekt nie tylko w trakcie treningu, ale również po, dlatego warto ja stosować również po zakończeniu ćwiczeń, by podtrzymać efekt. Oczywiście nie należy jej nosić przez całą dobę. Wszystkie informacje dotyczące stosowania dostępne są u producentów, ale warto również w kwestiach sportowych skonsultować to z lekarzem lub trenerem osobistym. Kompresyjna odzież sportowa przyczynia się do:
- przyspieszenia usuwania kwasu mlekowego – mięśnie są odciażone i tak często nie pojawiają się zakwasy
- Poprawa czucia głębokiego oraz techniki – dzięki uciskowi powodowanemu przez odzież można bardziej poczuć dany mięsień i co za tym idzie lepiej i dokładniej wykonywać dane ćwiczenie
- Zmniejszenie drgania mięśni – szczególnie dokuczliwe podczas intensywnych ćwiczeń siłowych czy wytrzymałościowych
- Poprawa ukrwienia mięśni
- Zwiększenie szybkości i poprawa gibkości ciała