Kompresjoterapia – zastosowanie oraz czynniki ryzyka
W obecnych czasach istnieje wiele możliwości leczniczych, ale i profilaktycznych w przypadku różnego rodzaju schorzeń. Jednym z nich są żylaki lub ogólne problemy z krążeniem. Uczucie zmęczenia i ciężkości nóg, pierwsze pajączki; dyskomfort.
Kompresjoterapia czyli ucisk
To nieinwazyjna metoda leczenia niewydolności żylnej, która polega na terapii indywidualnie dobraną siłą, za pomocą różnego rodzaju opatrunków uciskowych. Przykładem mogą być skarpety uciskowe, rajstopy czy opaski uciskowe na żylaki. Nazywają się różnorodnie, ale niezależnie od ich nazwy warto kupować je jedynie ze sprawdzonego źródła. Będą nimi apteki i wyspecjalizowane sklepy z akcesoriami medycznymi. Produkty tego rodzaju będą odpowiednio oznakowane, a osoba je sprzedająca posiadać będzie odpowiednią wiedzę, by pomóc nam dobrać odpowiedni rodzaj. Najlepiej tego rodzaju produkty czy to w zastosowaniu profilaktycznym, czy leczniczym kupować osobiście. Przed podjęciem decyzji należy oczywiście skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednią metodę i jedną z kilku sił nacisku.
Czynniki ryzyka
Niektórym osobom tego rodzaju terapia nie jest zalecana. Wynika to głównie z przeciwwskazań zdrowotnych. Są nimi:
- zaburzenia krążenia tętniczego w kończynach dolnych,
- ostre zapalenie tkanki podskórnej,
- świeża zakrzepicą żylna,
- miażdżyca kończyn dolnych, choroba Buergera, stopa cukrzycowa.
Jeśli nie wskazują na to powyższe dolegliwości, a widzimy na naszej skórze niepokojące objawy powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza. Profilaktyka jest równie ważna, co leczenie.